Bez kategorii

Oleje roślinne w pielęgnacji skóry

Piękna i zadbana skóra jest czymś o co warto dbać niezależnie od wieku. Na szczęście kobiety coraz świadomiej podchodzą do pielęgnacji swojego ciała, szukając coraz to nowszych i lepszych rozwiązań kosmetycznych. Obecnie coraz bardziej popularne staje się wszelkiego rodzaju oleje roślinne. Niestety, nie każdy olej będzie odpowiedni dla naszej skóry.

Często dzieje się tak, że skuszone reklamą kupujemy olej, który kompletnie nie współgra z potrzebami naszego ciała i w rezultacie zrażamy się do tego świetnego rodzaju kosmetyków. Jak więc wybrać olej, który w 100% odpowiada na potrzeby naszej skóry i pozwoli nam się cieszyć dobrodziejstwami roślinnych składników w nim zawartych?

Dobór odpowiedniego oleju

Aby dobrać odpowiedni dla nas olej roślinny musimy odpowiedzieć sobie na pytanie czym są oleje roślinne i jakie jest ich zastosowanie w kosmetyce? Są to ciekłe tłuszcze pochodzące z różnych części oleistych roślin, takich jak nasiona, pestki, kiełki czy też owoce. Oleje roślinne w swoim składzie zawierają nasycone kwasy tłuszczowe z grupy omega 6 i omega 3. To właśnie te substancje odpowiadają za dobroczynne działanie olejów: natłuszczające, zmiękczające, wygładzające i ochronne.

Warto zwracać uwagę na szybkość schnięcia

Oleje roślinne zaliczamy do tzw emolientów, czyli preparatów natłuszczających skórę. Dzielimy je na 3 grupy, zależnie od ilości wcześniej wspomnianego kwasu tłuszczowego. Mamy więc oleje schnące, półschnące i nieschnące, które w zależności od zawartości kwasu schną długo lub szybko i odpowiadają na potrzeby różnych typów skór. Oleje nieschnące dłużej utrzymują się na skórze, więc polecane są cerom suchym, które potrzebują długotrwałego nawilżenia. Olej półschnący sprawdzi się przy cerach mieszanych i normalnych, ponieważ nie zostawia tłustej warstwy, a przy tym nawilża i dobrze się wchłania. Olej schnący jest z kolei idealny do cery trądzikowej, która wymaga delikatnej i nie obciążającej pielęgnacji.

Naturalne oleje roślinne stanowią zatem wspaniałą alternatywę dla kosmetyków drogeryjnych, które nie zawsze mają skład przyjazny dla naszej skóry. Odpowiednio dobrane oleje mogą stać się podstawą naprawdę dobrej pielęgnacji, która pozwoli naszej skórze cieszyć się pięknym wyglądem przez długie lata.