Bez kategorii

Zioło macierzanki i jej wyjątkowe działanie

Macierzanka (gr. Thymus) znana także pod nazwą cząberek lub „zioło słońca”, jest dziko rosnącą rośliną należącą do rodziny jasnotowatych, występującą w ok. 300 gatunkach na całym świecie (między innymi w Azji, Ameryce Północnej i Europie), w tym blisko 10 z nich występuje w Polsce w miejscach nasłonecznionych, nizinnych i suchych. Macierzankę powszechnie stosuje się w kosmetyce. Jak?

Słowem wstępu – macierzanka to niewielki krzew osiągający wysokość od 10 do 30 centymetrów, o różowych, drobnych kwiatach. Okres kwitnienia macierzanki przypada między czerwcem, a wrześniem. Jego intensywny, ziołowy zapach jest zbliżony do bardziej znanego nam tymianku.

Do czego można stosować macierzankę?

Macierzanka ma wiele różnorodnych zastosowań. W ogrodzie może być piękną rośliną ozdobną, spełnia swoje zadanie jako przyprawa w kuchni, jej właściwości lecznicze (antybakteryjnie, przeciwzapalnie) wykorzystywane są w ziołolecznictwie i medycynie. Zawiera sole mineralne, witaminę C, flawonoidy, garbniki i olejki eteryczne (m.in. tymol i karwakrol). Zalety macierzanki został doceniony także przez przemysł perfumeryjny.

Zastosowanie macierzanki w kosmetyce

Dzięki posiadaniu skutecznych właściwości i cennych składników macierzanka wykorzystywana jest także w kosmetyce i pomaga w codziennej pielęgnacji urody. W aptekach można znaleźć gotowe produkty kosmetyczne w postaci płynów, kremów i olejków. Poniżej przedstawione zostały sposoby na wykorzystanie bezpośrednio ziół macierzanki w postaci naparów, a nie gotowych produktów aptecznych. Stężony napar do stosowania zewnętrznego przygotowuje się poprzez zalanie dwóch lub trzech łyżek macierzanki połową litra gorącej wody. Następnie należy odstawić na ok. 15 minut, poczekać aż naciągnie i przecedzić. Esencja jest gotowa do wykorzystania.

Macierzanka jako forma kuracji w problemach z włosami i skórą głowy

„Zioło słońca” stosowane jest w przypadku walki z przetłuszczającymi się włosami i łupieżem. Nie tylko pozwala wyleczyć istniejące choroby włosów, ale także wpływa na polepszenie kondycji włosa, wzmacnia cebulki włosów sprawiając, że są silniejsze, bardziej błyszczące. Zioła macierzanki wykorzystywane są w tym przypadku po jej uprzednim zaparzeniu jako płukanka.Tego typu płukankę najlepiej zastosować bezpośrednio po każdym umyciu włosów. Pomaga zwalczać objawy chorób takich jak wcześniej wymieniony łupież, czy też łojotokowe zapalenie zapalenie skóry, grzybica skóry głowy.

Czy macierzanka pomaga na problemy skórne?

Skuteczne właściwości macierzanki szczególnie polecane są osobom z problemami skórnymi dzięki swoim łagodzącym, bakteriobójczym i oczyszczającym działaniu. Ziele macierzanki idealnie sprawdzi się w walce z trądzikiem, zmianami ropnymi i wypryskami. Odkaża i reguluje wydzielanie sebum. Należy przemywać twarz tonikiem z naparu z ziół dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Innym sposobem są nakłady na twarz. W kosmetyce macierzanka jest jednym ze składników występujących w płynach i mydłach do twarzy problematycznej.

Relaksacyjna kąpiel na bazie macierzanki

Macierzanka jest także skutecznym środkiem na odprężenie. Na jej bazie możemy przygotować kąpiel, która działa relaksacyjnie, odprężająco, odświeżająco i regenerująco. Aby przygotować tego typu kąpiel należy w pierwszej kolejności zaparzyć zioła macierzanki. Po upływie 30 minut gotowy wywar wystarczy wlać do ciepłej wody. Kąpiel na bazie wywaru z macierzanki ma także charakter upiększający.

Efekty stosowania macierzanki

Regularne stosowanie macierzanki w codziennej pielęgnacji przynosi zadowalające efekty. W przypadku kąpieli na bazie macierzanki efekty są natychmiastowe – czujemy się zrelaksowani i wypoczęci już po jednorazowej, 15-minutowej kąpieli. Jeśli chodzi o zastosowanie macierzanki w walce z problemami ze skórą, bądź włosami, na pierwsze efekty musimy poczekać kilka dni. Regularne stosowanie naparu w formie toniku na twarz lub płukanki na włosy pierwsze pozytywne zmiany możemy zaobserwować po tygodniu kuracji i można się spodziewać ich zwiększania wraz z upływem czasu. Zdecydowanie warto wypróbować lecznicze działanie macierzanki i wprowadzić ją do codziennej pielęgnacji.