Bez kategorii

Jakich kosmetyków powinniśmy unikać latem?

Lato to pora roku, na którą wszystkie z niecierpliwością czekamy, zaś niektóre z nas bardzo długo się do niej przygotowują. Karnety na siłownie, wieczorne bieganie samoopalacze, solaria, zabiegi depilujące i setki innych, drobnych działań, które podejmujemy w oczekiwaniu na wakacje. Chcemy wyglądać idealnie i tak się czuć w miesiącach, gdy odkrywamy dużo naszego ciała z powodu upałów i gorąca.

Wakacyjna gorączka

Ważnym aspektem w tym całym przedwakacyjnym zawirowaniu jest oczywiście sposób na uzyskanie pięknego kolorytu skóry, który będzie się mienił na słonecznej plaży, w malowniczej Toskanii czy na starówce zabytkowych miasteczek. Część z nas bardzo lubi się opalać, pozostałe tego prawdopodobnie nie znoszą. Jednym przychodzi to łatwi, inne zaś potrzebują wsparcia odpowiednich kosmetyków. Mamy jednak dokładnie ten sam cel i na różne sposoby próbujemy go realizować. Większość decyduje się jednak na tradycyjne opalanie w gorący dzień. Leżymy na kocach, rozkładamy leżaki na balkonach, jedziemy nad pobliskie zbiorniki wodne. Jednak w ferworze walki o piękny kolor skóry, dość często zapominamy, że słońce bywa niezwykle niebezpieczne dla naszej skóry i może w sposób trwały uszkodzić naskórek.

Jakie są tego konsekwencje? Jedna z podstawowych to przyspieszenie starzenia się, czego żadna z nas przecież nie chce. Z tego względu odpowiednie zapewnienie ochrony skóry przed słońcem jest absolutnie ważne przy decyzji o naturalnym opalaniu.

Sprawdzanie składu kosmetyków

Tematyka zabezpieczania ciała oraz skóry twarzy przed niepożądanym działaniem promieni słonecznych zostało już wielokrotnie omówiona przez różnych ekspertów z tej dziedziny. W tym artykule chcemy zwrócić Waszą uwagę na inny aspekt, niemniej ważny w kwestii opalania, a często zupełnie przez nas pomijany. Chodzi o skład kosmetyków, których używacie przed wyjściem na plażę lub bezpośrednio na niej. Wiecie co jest w środku i czego powinnyście unikać jak ognia? Prawdopodobnie sprawdzają to tylko nieliczne, ponieważ większość nie zdaje sobie sprawy, jak niebezpieczne mogą być niektóre składniki zawarte w naszych ulubionych tubkach czy buteleczkach. Jak się okazuje, część substancji w nich zawartych jest fotouczulająca i fototoksyczna. Które składniki mają takie cechy? Czego należy zatem unikać? Rzućcie okiem na dalszą część artykułu.

Substancje fotouczulające i fototoksyczne

Uczulające i toksyczne bywają – paradoksalnie – niektóre rośliny. Część z nich może być nawet groźna dla skóry ciała.

Fotouczulenie jest inaczej nazywane fotoalergią. Jest to – jak nazwa wskazuje – reakcja alergiczna na określoną substancję zawartą w składzie kosmetyku, która polega na zwiększeniu wrażliwości skóry na promieniowanie (zarówno słoneczne jak i sztuczne) oraz powstanie przebarwień. Fotouczulenie występuje nieco rzadziej niż fototoksyczność i zwykle dotyka osób z bardzo wrażliwą skórą. Skutki reakcji nie są dostrzegane bezpośrednio po aplikacji kosmetyku i wyjściu na słońce, zaś efekt może być widoczny nie tylko w miejscu aplikacji. Z tego względu jest to dodatkowo niebezpieczne.

Fototoksyczność jest reakcją na fotouczulającą substancję, która działa po zetknięciu się naszej skóry z tak zwanym fotoalergenem i promieniami słonecznymi. Jakie są tego skutki? Z reguły obserwujemy wówczas na ciele rumień, bąble i odczuwamy pieczenie. Ból spowodowany substancją fotouczulającą uaktywnia się wyłącznie w tym miejscu, w którym stosowaliśmy dany kosmetyk o niepożądanym dla ciała składzie.

Których ekstraktów roślinnych i roślin należy się wystrzegać, by zachować zdrowe i piękne ciało?

Są to między innymi:

  • niektóre olejki eteryczne (głównie cytrusowe),
  • ekstrakt roślinny z nagietka,
  • ekstrakt roślinny z arniki,
  • ekstrakt roślinny z rumianku,
  • ekstrakt roślinny z dziurawca,
  • ekstrakt roślinny z selera,
  • ekstrakt z cykorii,
  • ruta,
  • aminek zwyczajny,
  • skrzyp polny,
  • kwas AHA,
  • kwas BHA,
  • filtr UV – benzofenon,
  • kwas para-aminobenzoesowy.

  Warto dokładnie prześledzić skład kosmetyków, które stosujemy szczególnie w upalne dni i unikać tych, które wywołują fotoalergię. Oczywiście część ziół jest zawarta w herbatach, które pijemy. Przeanalizuj, czy one także są bezpieczne dla Ciebie.

  Co zrobić?

  Bądź czujna, wychodząc z domu podczas upału! Ochrona przeciwsłoneczna, unikanie otwartych przestrzeni dużego nasłonecznienia to działania zabezpieczające przed negatywnym działaniem promieni na naszą skórę. Na najbliższe wakacje zadbaj o swoje ciało mądrze i nie pozwól, by słońce zniszczyło Twoją skórę bądź wpłynęło negatywnie na stan Twojego zdrowia.

Dodaj komentarz